Scottish Secondary Schools Report

The Competition

Many of the young people in Secondary Schools, take this opportunity to fence all three weapons at this event and that means that there is lots of fun to be had in the weapons that they don't normally fence! It could be the first time they have ever fenced the other weapons! 

This is a friendly but competitive competition where the pupils do their very best to support their school.

Having young people there that represent their school means that it creates a special kind of atmosphere that can create a lot more noise than a normal competition!

Competing and perhaps winning medals for their school not only raises the profile of fencing within the school but also the profile of the school in the wider community.

The level of competition means that young people get a chance to fence as part of at team, and that means that there is less pressure on the less experienced fencers and it ends up that everyone is competing on a level playing field with the other teams.

The competition is split into U15 (S1, S2 and S3) and O15 (S4, S5,S6), Girl and Boy events across all three weapons.

Also, as it's a team event, there is a lot of sharing/loaning of kit between teams members and also between teams - it's all very friendly.

There are medals and trophies for those teams place in the top three, with the additional incentive of a promise of chocolate medals for all for 2013!

If you or your school wants to enter a team, the only stipulation is that all the members of a team must be pupils at the school.

DT

DT was magnificently managed by Andrew Daykin (Saturday) and Helen Hellewell on Sunday.

Many thanks to them for keeping me on the correct path.

Many thanks also to all the Mums who gave their Mothering Sunday to help at the event!

Referees

Referees were; Stephen Ferguson, Michael McCourt, Roy Clarke, Andrew Winter, David Duffus, Chris Hyde, Charity McCardle, Kate Daykin, Chris Johnstone and (Uncle) Dave Avril.

Piste laying/lifting team: Roy Clarke(with knee pads) and Chris Hyde and all the school pupils who stayed behind on both days to help tidy up.

It is essential to the smooth running of any competition that there are referees to keep fencers to the timetable.

Many thanks to all who volunteered!

Café

The café was stocked with home-made delicacies and manned by Michele Daykin on the Saturday and by Jeanette Brown on the Sunday.

The cakes, flapjacks and shortbread were especially well liked!

First Aid

This was provide by Paul Thomson and the lovely Lesley O'Donnell.

The stack of ice packs and plasters wasn't needed too much!

Teams

We had 20 teams entered from Linlithgow, Braes, St Columbas (Fife), Dunblane and Strathallan (Bridge of Earn) schools.

Thanks to all the coaches and teams for making the effort to enter and for making this an excellent competition.

The Results

 

Senior Girls Foil

1.Linlithgow Academy

Junior Girls Foil

1.St Columbas

2.Linlithgow Academy

Senior Boys Foil

1.Braes High School A

2.Linlithgow Academy

3.Strathallan School

4.Braes High School B

Junior Boys Foil

1.Linlithgow Academy A

2.Linlithgow Academy C

3.Dunblane High School A

4.Linlithgow Academy B

5.Braes High School

6.Dunblane High School B

Senior Boys Sabre

1.Linlithgow Academy A

2.Strathallan

3.Braes High School A

4.Braes High School B

Junior Boys Sabre

1.Linlithgow Academy A

2.Linlithgow Academy B

3.Braes High School

Senior Girls Sabre

1.Linlithgow Academy

Junior Girls Sabre

1.St Columbas High School

2.Linlithgow Academy

Senior Boys Epee

1.Braes High School A

2.Linlithgow Academy

3.Stratallan

4.Braes High School B

Junior Boys Epee

1.Linlithgow Academy A

2.Linlithgow Academy B

3.Braes High School

Senior Girls Epee

1.Linlithgow Academy

Junior Girls Epee

1.St Columbas High School

2.Linlithgow Academy